Obrzanka
Różnica wzniesień (m) 0m
Długość trasy (km) 8 km
Czas przejścia (min) 91 min
Rodzaj nawierzchni Twarda
Obrzanka z uwagi na swoją długość, nawierzchnię oraz bezpośrednie otoczenie i ukształtowanie terenu po jakim przebiega, należy do tras o średnim stopniu trudności. Rozpoczyna się przy tablicy informacyjnej umieszczonej na kawałku zieleni na skrzyżowaniu ulicy Sportowej z Parkową. Można tu przeprowadzić rozgrzewkę lub ćwiczenia rozciągające.
Początkowy odcinek krótko prowadzi przez teren parkowy, następnie przecina ruchliwą ulicę Gorzowską i chodnikiem wzdłuż niej wyprowadza uprawiających nordic walking z miasta. Zanim dojdzie się do lasu trzeba pokonać około 935 – metrowy odcinek, na którym występuje twarda nawierzchnia.
Wraz z wejściem na teren leśny, trud maszerujących zostaje wynagrodzony. Turysta może odczuć prawdziwą bliskość przyrody. Po wyjściu z lasu trasa mija urokliwe rozlewiska, pastwiska i łąki, na których można spotkać łabędzie z młodymi, pasące się konie, krowy i byki, a także bociany.
Trasa dwukrotnie przecina urokliwą rzekę Obrę. W gorące dni w tym miejscu można odczuć delikatny powiew wiatru, usłyszeć delikatny szum płynącej wody, a kiedy ma się dużo cierpliwości nawet wypatrzeć bobry, które zamieszkują ten teren.
Odcinek powrotny trasy wiedzie wzdłuż szutrowej drogi pomiędzy Rakowem a Skwierzyną. Wbrew pozorom, może okazać się trudny. Jest to długa i nasłoneczniona prosta droga o raczej twardej nawierzchni. Tak więc należy pamiętać, aby w bezchmurne dni zaopatrzyć się osłonę na głowę i wodę do picia. Należy także pamiętać, że jest to trasa uczęszczana przez samochody, więc trzeba zachować ostrożność.
Na „Obrzance” można zrealizować trening nordic walking ukierunkowany na budowanie kondycji. W początkowej fazie trasy występuje pofałdowany teren, który pozwala dodatkowo na trening siłowy a także trening poprawiający technikę marszu. Z pewnością przydadzą się gumowe nakładki na końcówki kijków oraz nieprzemakalne obuwie sportowe w okresie opadów atmosferycznych.